Burgazada Otel Yorum ve Şikayetleri Burgazada Otel Tavsiyeleri En Uygun Burgazada Otelleri
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Burgazada Hakkında

 

Muhteşem manzarası ve temiz havasıyla tatilcilerin en uğrak yerlerinden biri olan Burgazada, plajları, sahili ve tarihiyle huzur dolu bir atmosferle sizleri bekliyor.

İstanbul adalarının büyüklük itibariyle üçüncü adası konumundadır. Burgazada’nın karşısında bulunan Kaşık ada ve Heybeliada sayesinde Burgazada’nın önünde korunaklı bir liman oluşmuş, bu nedenle ilk çağlarda Burgazada’sına emin liman anlamına gelen 'Panormos' denilmiştir.

Burgazada TarihiDaha sonra Antigone olarak anılan ada bu ismi İskender’in eski generali Antigonos’tan alındığı bilinmektedir. İstanbul’un fethinden sonra Türk’ler buraya yunanca kale anlamına gelen Pyrgos’tan esinlenerek Burgaz adını vermişlerdir.

Burgazada Tarihi Yerleri ve Yapıtları

Diğer adaları gibi Burgazada’sı da bir sürgün yeri olmuştur. Bizans döneminde soyluların ve imparatorların sürgün yeri olup ölüm yatağı haline gelmiştir. Burgazada’sının tarihinde Patrik Metedios'un burada geçirdiği zindan yaşamı büyük önem taşımaktadır. Bu sebeptendir ki ayazmanın altındaki 2 metrekarelik zindana Aya Metodios zindanı denilmektedir.

Antigonos’un oğlu Demetrios Poliyorketes İ.Ö 298’de boğazların güvenliğini sağlamak ve dünya imparatorluğunu eline geçirebilmek amacıyla Marmara denizine inmiştir. Burada Burgazada’sının tepesine bir şato ve gözetleme kulesi yaptırmıştır.

Bayrak Tepesi Burgazada’nın tek tepesi olma özelliğiyle oldukça ilgi çekmektedir. Daha önceleri bu tepe Hristos olarak anılmaktaydı. Tepede aynı zamanda Hristos Manastırının kalıntılarına rastlamak mümkündür. İlk kez 865 yılında yapılan manastır, IV. Murat zamanında yıkılmıştır.1868 yılında tekrar inşa edilmiştir.

Burgazada Tarihi ve YapıtlarıAda ile özdeşleşen Sait Faik Abasıyanık 10 yıla yakın Burgazada’da kalmıştır. Yazar’ın evi şuan Ada’da müze haline getirilmiş ve Ada’ya gidenler tarafından ziyaret edilebilmektedir.

Burgazada’nın arkasında bulunan Kalpazankaya, söylentilere göre Osmanlı döneminde kalpazanların burada sahte para bastığı yer olarak bilinmektedir.

Türkiye’nin ilk sanatoryumlarından biri de 1928 yılında Burgazada’ya kurulmuştur. Ayrıca Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçelerinden biri Burgazada’da yer almaktadır.

Bu güzel şirin ve sevimli ada 2003 yılında talihsiz bir olay yaşamıştır. Burgazada’da çıkan yangın sonucu yeşillik alanların %70’i zarar görmüştür.

Gezilecek Yerleri İle Burgazada

Gökyüzünün tüm çıplaklığı altında muazzam bir manzaraya sahip, güneşle denizin adeta seviştiği ve bunlara şahitlik yapabileceğiniz tek yer: Burgazada.

Farklı bir kültür mozaiği oluşturan tarih sayfalarında yerini alan Burgazada, sanki ziyaret edilmeyi bekleyip tarihe tanık olmanızı istercesine sunuyor kendini sizlere.

Burgazada Tarihi ve Yapıtları Bayrak tepesinden, kalpazankaya’ ya, kiliselerinden camii ’sine kadar gezip görebileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Fayton turu yaparak adanın etrafını gezebilir veya kiralayacağınız bisikletle özgürce dolaşarak Ada’nın keyfini sürebilirsiniz. Tüm bunları yaparken fotoğraf makinenizle anı ölümsüzleştirin.

Sahilinde bulunan restoranların da deniz mamüllerini tadarken hoş sohbetlerle pekiştirilebilir bu güzel atmosfer. Ailenizle baş başa bir piknik keyfini yaşamak isterseniz eğer, piknik alanlarında mangalınızı yakıp dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Bu denli fazla alternatiflerin bulunması adanın misafirlerini oldukça mutlu ve hoşnut ediyor.

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Sait Faik Abasıyanık’ın Müze’ye dönüştürülen evi, mutlaka ziyaret edilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Otel Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
25 Nisan 2018 - 10:47
Anket
Tatil için en çok tavsiye ettiğiniz Ada?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 39 konuk çevrimiçi
Seo
Seo Fiyatları

Tatilman Tatil Danışmanı
The Prince Hotel Büyükada
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Büyükada Konaklama
Gökçeada Turları
Son Yorumlar
  • Nazmiye Fidan Kasdib
    Ben ailemle birlikte gecen hafta Burgazada Ogretmen Evindeydim.Onceden rezervasyon ya... Devamı
  • adnan
    internetten oda fiyatlarına bakıyordum en pahalı olarak burgaz ada pansiyonlarını gör... Devamı

Fotoğrafçılık Kursu

Burgazada Manzarası
Burgazada Manzarası
Mavinin ve yeşilin en güzel tonlarına şahit olabileceğiniz muhteşem manzarası sizleri bekliyor.
Burgazada Faytonları
Burgazada FaytonlarıAda’nın eşsiz atmosferinde faytonla gezinti yaparak doğanın keyfine varıp huzura erişebilirsiniz.
Burgazada Balık Keyfi
Burgazada Balık KeyfiAda’nın sahilinde yer alan restoranlarda rakı – balık keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.
Burgazada Otelleri
Burgazada otelleri
Huzur dolu bir atmosferin tadını, farklı konseptleriyle Burgazada otellerinde yaşayabilirsiniz.
Burgazada Pansiyonları
Burgazada Pansiyonları
Burgazada pansiyonlarında evinizdeki rahatlığı hissedebileceğiniz sessiz sakin bir tatil geçirebilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Burgazada Otelleri © 2012
Burgazada'nın en iyi otel ve pansiyonları